Çfarë solli shkatërrimin e TerraUSD ?

 Tregtarët thanë se katalizatori për rënien—i cili filloi gjatë fundjavës së 7-8 majit dhe ra top bore të hënën e ardhshme, më 9 maj—ishte një seri tërheqjesh të mëdha nga Anchor Protocol, një lloj banke kriptomonedhash e krijuar nga zhvilluesit në firmën e Z. Kwon , Terraform Labs.


Platforma të tilla përdoren nga investitorët e monedhës dixhitale për të fituar interes për monedhat e tyre duke i dhënë hua.


Në fillim të majit, investitorët kishin depozituar më shumë se 14 miliardë dollarë TerraUSD në Anchor, sipas faqes së internetit të platformës. Pjesa më e madhe e furnizimit të stablecoin u parkua në platformën Anchor. Transaksionet e mëdha gjatë asaj fundjave maji e rrëzuan TerraUSD nga vlera e saj 1$. Paqëndrueshmëria bëri që më shumë investitorë të tërhiqnin TerraUSD-në e tyre nga Anchor dhe të shesin monedhën.


Kjo, nga ana tjetër, bëri që më shumë investitorë të tërhiqeshin nga Anchor, duke krijuar një efekt kaskadues të më shumë tërheqjeve dhe më shumë shitjeve. Depozitat e TerraUSD në Anchor ranë në rreth 1.6 miliardë dollarë deri më 13 maj, tregon uebfaqja e Anchor.


Çfarë do të thoshte kjo për kriptovalutat e tjera?


Një fond rezervë prej rreth 3 miliardë dollarësh në bitcoin dhe burime të tjera kriptomonedhash, në pronësi të Luna Foundation Guard, një organizatë jofitimprurëse e bashkëthemeluar nga z. Kwon, ishte varfëruar kryesisht në mes të një përpjekjeje emergjente për të ruajtur lidhjen për TerraUSD në mes të majit. sipas pultit të të dhënave të fondit. Shitja e sasive të mëdha të bitcoin nga fondi kontribuoi në një rënie të mprehtë të çmimit të bitcoin në fillim të kësaj jave, thanë analistët dhe tregtarët.


Ndërsa TerraUSD dhe Luna filluan të bien javën e shitjes, bitcoin gjithashtu ra, duke shkuar nën 26,000 dollarë të enjten, 12 maj.


Çfarë ndodh më pas?


Z. Kwon u përpoq të mblidhte ndjekësit e tij pas shitjes së të dy monedhave. Blockchain në themel të TerraUSD dhe Luna u ndal dy herë pasi vlerësuesit e rrjetit të tij kërkojnë të stabilizojnë asetet dixhitale.


Por si TerraUSD ashtu edhe Luna kanë rënë ndjeshëm nga vlerat e tyre të mëparshme. Shumë tregtarë kanë shitur, duke pritur që aktivet nuk do të jenë në gjendje të kthehen në nivelet e tyre origjinale. Madje edhe entuziastët e kriptomonedhave thonë se kjo gjë ka tronditur besimin e tyre.


Çfarë po bëjnë rregullatorët?


Episodi gjithashtu ka ripërqendruar vëmendjen e politikëbërësve në mungesën e rregullimit rreth monedhave të qëndrueshme dhe tregut më të gjerë të kriptomonedhave. Ndërsa TerraUSD u shkëput nga fiksimi i saj më 10 maj, Sekretarja e Thesarit Janet Yellen rinovoi thirrjet që Kongresi të miratojë legjislacionin për të qeverisur monedhat e qëndrueshme.


Në të njëjtën seancë, senatori i Pensilvanisë Pat Toomey, republikani më i lartë i Komitetit Bankar, shprehu interesin për të lëvizur shpejt në legjislacionin përkatës.


Kryetari i Komisionit të Letrave me Vlerë dhe Shkëmbim Gary Gensler ka folur në të kaluarën për rreziqet e mundshme që paraqesin monedhat e qëndrueshme për mbrojtjen e investitorëve, aktivitetin e paligjshëm dhe stabilitetin financiar. Z. Gensler ka refuzuar të flasë për trazirat e fundit në tregjet e kriptove.
Post a Comment (0)
Previous Post Next Post